OGŁOSZENIA PARAFIALNE: XVI Niedziela Zwykła 18 lipca 2021

1. W rozpoczynającym się tygodniu wspominamy w liturgii: we wtorek – bł. Czesława kapłana, dominikanina; w czwartek – św. Marię Magdalenę, w piątek – św. Brygidę Szwedzką – patronkę Europy, w sobotę – św. Kingę.

2. W niedzielę za tydzień będziemy przeżywali uroczystość ku czci Św. Anny patronki naszego kościoła, parafii i miasta. Główna Msza Św. odpustowa pod przewodnictwem ks. prałata dra Jacka Wojtkowskiego, proboszcza kościoła katedralnego we Fromborku, zostanie odprawiona o godz. 11.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Tego dnia o godz. 18.45 odbędzie się XII koncert organowy, nawiązujący do koncertu plebiscytowego Feliksa Nowowiejskiego. Tegorocznymi wykonawcami, będą:

Jerzy Kukla – organy, Jacek Sribniak – klarnet i Ewa Alchimowicz-Wójcik, sopran – recytacje.

Program

  1. Feliks Nowowiejski – Dumka op. 31 nr 1
  2. Feliks Nowowiejski – Pożegnanie Ellenai op. 17 na orkiestrę smyczkową,

klarnet solo i głos recytujący (wersja z organami – Jerzy Kukla)

  • Mieczysław Surzyński – Improwizacje na temat polskiej pieśni kościelnej

 „Święty Boże” op. 38 (dedykowane Feliksowi Nowowiejskiemu)

  • Feliks Nowowiejski – Wizja op. 32 nr 4 na skrzypce i organy (wersja  klarnetowa – Jacek Sribniak)
  • Marsz Pretorianów z Oratorium „Quo vadis?”   (wersja organowa – Jerzy Kukla)

3. W niedzielę [25 lipca] wspominamy również św. Jakuba Starszego Apostoła. Przypominamy, że trwa Rok Jakubowy, a biskup elbląski ustanowił kościoły stacyjne znajdujące się przy dawnym średniowiecznym szlaku do grobu Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Są to kościoły w: Tolkmicku, Tui k. Marynów, oraz Niedźwiedzicy, a także katedra św. Mikołaja w Elblągu, w pobliżu której istniał do początku XVII w. kościół filialny pw. św. Jakuba. Z pielgrzymowaniem do tych kościołów Stolica Apostolska związała specjalne odpusty.

4. Dzisiaj po Mszy Św. przy wyjściu z kościoła będą zbierane ofiary na pomoc przy remoncie spalonego kościoła w Kępkach. Za tydzień odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz grupy pielgrzymkowej Zantyr Sztum.

5. W minionym tygodniu pożegnaliśmy Piotra Zembrzuskiego. Wieczny odpoczynek…