Działania Caritas Diecezji Elbląskiej

1️⃣ Nie zawiesiliśmy działalność Jadłodajni. Pracuje w warunkach dostosowanych do sytuacji epidemiologicznej, tzn. wydaje posiłki na zewnątrz. Oprócz tego z Urzędem Gminy Miasto Elbląg przedłuża działanie do Wielkanocy.

2️⃣ CDE weszła w Program Caritas Polska „Dofinansowanie pomocy charytatywno-opiekuńczej dla seniorów i osób bezdomnych podczas epidemii koronawirusa w Polsce #PomocDlaSeniora” (125 osób). Robi to tylko i wyłącznie w oparciu o współpracę z parafiami. Należy się wielka wdzięczność Caritas Polska za uruchomienie tego programu i z naszej strony prosimy o wsparcie finansowe na rzecz Caritas Polska. Bowiem zakres pomocy zależy od wielkości zebranych ofiar. Caritas Polska dzieli je później na poszczególne diecezje.
#PomocDlaSeniora
https: //caritas.pl/pomocdlaseniora
Tu możesz on-line wpłacić wybraną kwotę.
https://caritas.pl

3️⃣ CDE uczestniczy w programie „Karty Biedronki” (250 szt. = 337.750,00 zł). Przy pomocy parafii mamy już wytypowanych wszystkich beneficjentów, tak żeby w kwietniu mogli zrobić pierwsze zakupy. Program dedykowany jest wyłącznie seniorom ze słabym uposażeniem finansowym. Wpisuje się zatem idealnie w pomoc w sytuacji epidemii.

4️⃣ CDE zgłosiła się do programu realizowanego przez CP #WdzięczniMedykom. Jeśli uda się zebrać wystarczającą ilość pieniędzy, skierowane one zostaną na pomoc Szpitalowi im. św. Jana Pawła II przy ul. Żeromskiego 22 w Elblągu. Jest on wyznaczony do leczenia osób zakażonych koronawirusem. Tu również apelujemy o finansowe wsparcie CP tej akcji.
#WdzięczniMedykom
https://caritas.pl
SMS o treści MEDYK
na numer 72052
(2,46 zł z VAT)
PRZELEW BANKOWY: 🧾
Numer konta do wpłat tradycyjnych:
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
Przelew z tytułem: “MEDYK”

5️⃣ Wyrażamy wdzięczność CP za nieodpłatne przekazanie maseczek ochronnych, otrzymują je wolontariusze parafialni zajmujący się pomocą w obecnej sytuacji.

6️⃣ Potrzebne jest sprostowanie błędnej informacji: żadna Caritas Diecezjalna nie dysponuje magazynami żywnościowymi, do których mógłby się zgłaszać MOPS, czy GOPS. Caritas pomaga w zakresie swoich możliwości korzystając z ofiar wiernych.

7️⃣ Przy pomocy CP zamówiliśmy środki dezynfekujące produkowane przez ORLEN, z myślą zwłaszcza o wolontariuszach, osobach w kwarantannie i seniorach.

8️⃣ W związku z tym, że kościoły są pozamykane nie możliwe są zbiórki na cele charytatywne w parafiach, jak również rozprowadzanie świec wielkanocnych. Wszystko to wpływa na ograniczenie naszych możliwości w niesieniu pomocy. Jak zawsze robimy to co możliwe.
Caritas nie może zastąpić państwa, czy samorządu w ich zadaniach. Może pełnić jedynie rolę pomocniczą i spełnia ją.

9️⃣ Promujemy obie akcje przeprowadzane przez Caritas Polska #PomocDlaSeniora i #WdzięczniMedykom. Oprócz tego można wesprzeć nasze działania statutowe niesienia pomocy osobom potrzebującym wpłacając na konto:
PKO 77 1240 2265 1111 0010 7446 3553

Życzymy spokoju, przetrwania w zdrowiu i nadziei Świąt Wielkanocnych i powrotu do normalności.

Caritas Diecezji Elbląskiej